Mut Son Dakika
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
logo
Mut'ta zeytin hasadı başladı

Mut'ta zeytin hasadı başladı

Tarih 22 Eylül 2022, 22:51 Editör HASAN ÇETİN

Mut'ta zeytin hasadı başladı

Mersin’in Mut ilçesinde zeytin hasadı başladı. Bu yıl 200 bin ton zeytin ve 20 bin ton zeytinyağı rekoltesi bekleniyor. Bu yıl 40 yıldır görülmemiş rekolte fazlalığı beklentisi var.

Mersin’in Mut ilçesinde 300 bin dekar zeytin alanlında 2022 yılında 200 bin ton zeytin ve 20 bin ton zeytinyağı rekoltesi bekleniyor. Hatta bu yıl 40 yıldır görülmemiş rekolte fazlalığı beklentisi var. Zeytin hasatının başlamasıyla birlikte Zeytin elek numarasına göre 6 lira ile 14 lira arasında fiyata satılıyor.

Mersin’de zeytin üretiminin yüzde 75’i, Türkiye üretiminin ise yüzde 20’sinin gerçekleştirildiği Mut'ta, 300 bin dekar zeytin alanında 12 milyon 500 bin kayıtlı, Orman işletmesinin diktirdiği, yeni dikilen meyvesiz ve kayıtsız toplam 15 milyon zeytin ağacı bulunuyor. İlçede üretilen zeytinyağına ‘Mut Zeytinyağı’ adıyla 2018 yılında Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından coğrafi işaret tescil belgesi verildi.

Mut’ta bu yıl 40 yılda görülmemiş bir rekolte çokluğu bekleniyor. İlçede 10 zeytin salamura işleme tesisi ile 20 zeytinyağı fabrikası faaliyette. Mut ilçesinde, 2022 yılında 200 bin ton zeytin ve 20 bin ton zeytinyağı rekoltesi beklentisi var.  

Mut İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ekrem Bayır, “İlçemizde 700 bin dekar tarım arazisi mevcut olup bunun 300 bin dekarı zeytin üretim alanlarıdır. Çiftçi kayıt sistemine kayıtlı yaklaşık 12 buçuk milyon zeytin ağacı varlığımız var. Kayıtsız zeytin ağaçlarımızla beraber ilçemizde 15 milyon zeytin ağaç varlığımız bulunmaktadır. Tahmini rekoltemiz 200 bin ton Zeytin ve 20 bin ton Zeytinyağı diye tahmin etmekteyiz. Mut ilçemizde zeytincilik yüz yıllar öncesine dayanmaktadır. Bunun en bariz örneği de Haydar Mahallemizdeki bin 300 yıllık anıt zeytin ağacımız bulunmaktadır” dedi.

“ MUT ZEYTİN İHRACATINDADA SÖZ SAHİBİ”

Orta doğu üzerinden dünyaya zeytin Mut üzerinden yayılmıştır diyen Ekrem Bayır, “Mut Zeytinimizin ve Zeytinyağımızın gerek iklimsel avantajıyla kaliteli, natürel, organik üretimin avantajıyla yurt içine ve yurt dışına satımı yapılmaktadır. Gerek Fransa’ya, gerek Japonya’ya, Gerek Birleşik Emirliklerine ilçemizde ihracat yapan firmalar bulunmaktadır. Mut Zeytinyağımız 08 asidin altında Peroksit değeri 8 ila 9’larda olmasıyla raf ömrünün peroksit avantajıyla daha uzun olmasıyla içerdeyim sağlık bileşenlerinin sayesinde natürel organik ve polifonel miktarı olarak dünya piyasalarında ön plana çıkmaktadır” diyerek sözlerini bitirdi. 

“MUT ZİRAAT ODASI BAŞKANINDAN ZEYTİN ÜRETİCİSİNE UYARI”

Mut Ziraat Odası yönetim kurulu başkanı Hıdır Kar zeytin üreticilerini uyardı.

Mut Ziraat Odası yönetim kurulu başkanı Hıdır Kar, “Zeytinde erken hasat yağ kalitesini olumsuz etkilemektedir. Erken hasat ayrıca fiyatın düşmesine neden olmaktadır. Erken hasat yaparak kaliteyi, fiyatı ve rekolteyi düşürmeyelim. Zeytin hasatını Ekim ayının ilk haftasından sonra yapmaya gayret gösterelim. Bereketli bir zeytin sezonu olmasını temenni ediyorum. Bol kazançlar dilerim” dedi.

Yağlık fiyatını beğenmeyen ve az bulan Hasan Kavalcı, “En yüksek fiyatı 15 lira en düşük fiyatı ise 6 lira. Fiyatların içinde en düşük fiyatı beğenmiyorum” dedi. 

(HSÇ- )

Bu haber 403 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel Haber

Kendini Bilmezler Cami tuvaletinin kapılarını kırdılar

Kendini Bilmezler Cami tuvaletinin kapılarını kırdılar Kendini Bilmezler Cami tuvaletinin kapılarını kırdılar

MHP Mut Belediye Başkan Aday adayları netleşiyor

MHP Mut Belediye Başkan Aday adayları netleşiyor MHP Mut Belediye Başkan Aday adayları netleşiyor

ANKET

BELEDİYE SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİ KAZANIR


Tüm Anketler

Merak Akşener İYİ partiyi bitirmeye devam ediyor04 Aralık 2023


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi