Mut Son Dakika
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
orkestra

SAT SAT BİTMİYOR

HASAN ÇETİN

09 Nisan 2018, 19:22

HASAN ÇETİN

Türkiye’de ülkeyi yönetenler ve söz sahibi olanlar Cumhuriyetimizin en önemli kazanımı olan halka büyük  istihdam yaratan kurumları, kamu fabrikalarını satmakla  bitiremiyorlar.

    

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bu yana halkın alın teri ile  yapılan  binlerce kişinin çalışarak ekmek parası kazandığı kamu kurumları hep satılıyor. Buralar satılınca bir iş alanı açılsa gam yememde satın alanlarda oradan oraya sata sata bitiremiyor.

  

Üzüldüğümüz nokta ise, bu fabrikaların ya arsalarında çok katlı binalar ve rezidanslar yükseliyor, ya da halkın tüm varlığını sömüren, küçük esnafları yok eden AVM’ler bu devlet fabrikalarının yerini alıyor.

   

Satanlara soruyorum buradan elde edilen paralar halkın sorunlarını  çözmek yaşamını kolaylaştırmak için kullanılıyor mu derseniz öyle olmadığını, Devletin resmi istatistikleri  ortaya koyuyor.

     

Buraların satışından elde edilen paralarla ancak başka ülkelerden alınan kredilerin faizleri ödeniyor, belki de onların karşılanmasına da yetmiyor. Bu milletten saklanılan ise Türkiye’yi gelişmiş bir ülke gibi gösterip borçları milyar dolarlara kadar yükselen borçlarımız için satıyoruz demek yerine başka mahanalar bulmak. Bu ülke batmış ağlayanı yok be arkadaş.

    

Benim üzüldüğün ise halkımızın, emeği nafakasından kesilen paralarla yaptırılan devlet kurumları önce itibarsızlaşıyor.  Bu kurumlara yatırım yapılmıyor, teknolojik yenilikten mahrum bırakılıyor, siyasilerin arpalığı haline getirilip sürekli zarar ediyor. Atıl duruma gelen bu kurumlar daha sonra zarar ediyor bunu satmaktan başka çare yok denilerek yok fiyatına satılıyor. Peki, paralar nere gidiyor meçhul.

   

Bu Ülkemizde bunun sayısız örnekleri var işte bunlardan bazıları. En çarpıcı olanı Telekom gibi çok kar eden bir kurum kaşla göz arasında satıldı.

 

Et Balık Kurumu, fakir fukaranın kesesine uygun fiyatla ürün aldığı bu kurum yine elden çıkarıldı. Şimdi akılları başına gelmiş yeniden kurulması isteniyor. Bunun gibi özelleştirme adı altında elden çıkarılan devlet kurumu sayısını sıralasak yüzlerce sayıya ulaşır be dostum.

 

Ülkemizde 14 şeker fabrikası satışa çıkarılıyor. Satılmaya başlandı bile.

 

Dikkat çeken nokta bu fabrikaların çevresinde geniş arazileri var. Oraları değerlendirildiğinde satış fiyatını kat kat aşar. Bunları dikkate alan kim. Tekel fabrikaları satıldığında da elde stok ürünler dikkate alınmadan satışa sunulmuş, devlet malı heba edilmişti.

  

Bu çok önemli Şeker fabrikaları halka çok yönlü yararı olan kamu kurumlarıdır. Bu fabrikanın kullanacağı pancar bölgemiz topraklarında yetişiyor. Fabrikalar satıldığında satın alan kuruma sen halkın pancarını alacaksın diye zorlama yapamazsın. İstediği ülkeden getirir istediği ülkeden alır. Bizim pancarımızda para etmeden kaybolur gider.

   

Sorum şu olacak ki, bu fabrikaları satanlar yıkıp yerine konut alanı yapmayacağını kim garanti edebilir ki. Daha önceleri satılan kaç kuruluş aynı hizmeti sunuldu. Şeker fabrikası satılan çiftçiler pancar ekemeyecek üreticiler için önemli bir gelir kaynağı olan pancar şeker fabrikalarına satıldığında oradan hayvancılıkta önemli bir besin kaynağı olan, girdileri azaltan küspesinden de yararlanamayacak. Fabrikalar üreticilere ucuz küspe veriyordu. Bundan da yoksun kalacaklar be dostum.

 

Tüm bu şeker fabrikalarından Amerikan firmasının çıkarları var desem yalan olmaz herhalde..

  

Şeker fabrikaları satıldığında nişasta bazlı mısırdan üretilen şekerin pazarı artacak. İnsanlar için birçok hastalığı sebep olduğu bilinen bu katkı maddesi Avrupa ülkelerinde kullanılmıyor, Amerika’da ise kotası %2’ye düşürüldü. Bizde ise kullanım alanı her geçen gün artıyor. İllegal yoldan kullananlar bu oranın dışında. Böylece resmen insan sağlığı ile oynanıyor doğru değilmi be dostum.

 

Mustafa Kemal Atatürk’ün ülkemize kazandırdığı ilk Şeker fabrikalarından biri olan Alpullu’nun tekrar çalışır hale getirilmesi için üreticilere pancar ekme seferberliği başlatıldı.

Çiftçilerimiz pancar ekmeye özendirildi. Böylece fabrika çalışır kapasiteye ulaştı. Tam bu sırada bakıyoruz Alpulu Şeker Fabrikası satılıyor. Maşallah bu işe soyunanlar devlet kuruluşlarını yük etmeyi kafalarına takmışlar be dostum.

 

Ne diyebilirim ki sat sat bitmiyor.      

 

Bu haber 667 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
köşe yazar
31 Mart Seçim analizi20 Mart 2019

ANKET

OYUNUZU KİME VERİRSİNİZ
Tüm Anketler

HEBRLER MYNET

Mynet Mersin Haberleri

mutsondakika.net
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi