Mut Son Dakika
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
logo

ZİNCİRİN SON SEÇİMİ

MEHMET ÜNLÜ

05 Nisan 2024, 02:11

MEHMET ÜNLÜ

ZİNCİRİN SON SEÇİMİ 

Peş peşe yapılan seçimlerin sonuncusu olan 31 Mart 2024 yerel seçim sonuçları kazasız belasız sonuçlandı. 

Kimi sevindi, kimi üzüldü. Seçimin doğasında var bu. Kaybetmekte var kazanmakta. Her zaman söylediğim bir söz;”siyaset uzun soluklu bir iş” illaki sabır.

Daha önceki yazımda “bu seçim çok iz bırakacak” demiştim. Dediğim gibi de oldu; çok boyutlu incelenmesi gereken bir tablo ortaya çıktı. 

On ay önce iktidara güven veren seçmen bu sefer farklı bir tablo ortaya koydu.

Projeye bakmadı, verilen sözler yerine getirildi mi getirilmedi mi dönüp bakmadı bile. Yerel dinamiklere bakmadı. Hatta başarılı olmuş üretken belediyelere de bakmadı. Ayyuka çıkmış PKK işbirliğine de bakmadı. Para yığınlarına da bakmadı.

Adayın ciddi projeleri var mı yok mu ona da bakmadı. Beş yıl ne yaptın ne yapmadın diye sormadı bile.

Bu seçimde seçmenin tek derdi önceliği EKONOMİK sıkıntıları olmuştur. 

Her şeyi bir kenara bıraktıran pahalılık, yüksek ev kiraları, gıdada durdurulamayan kontrolsüz fiyat artışları ülkenin ana meselesi haline geldi. Bu da bugün gelinen bu sonucu hazırladı. 

Bir çok seçmen sandığa gitmedi. Başka partilere bile oylarını verenler oldu. Daha on bir ay önce iktidara güven veren seçmen bu sefer CHP ‘yi çok ciddi meydan mitingleri yapmamasına rağmen 47 yıl sonra birinci parti yaptı. Bu bir nevi iktidara ikaz ve uyarı niteliği taşımaktadır.

İktidar böyle bir sonucu bekliyordu ama bu kadar tahmin etmiyordu. Bir çok kaleler el değişti. Sn. Cumhur başkanımız ve Devlet bahçelinin yoğun çalışmalarına rağmen teşkilatlar isteksiz davrandılar. Gayretli çalışma yerine dedikodularla vakit öldürdüler. 

Eski coşkuyu inancı göremedik.

İktidar partileri bu sonucu çok iyi ve çok yönlü tahlil edeceklerini umuyorum. Pireye kızıp yorgan yakmak yerine, ehil kişilerle yerelde güzel, üretken hizmetler yapılarak insanların mutlu olduğu şehirlerin yaratılması sağlanmalı.

İktidarın bu sonuçtan çıkaracağı ciddi dersleri var.

Her şeyden önce seçmen teşkilatlara öfkeli. Aday tespitleri yanlış yapılmıştır. Ağır ağabeyler köşe başlarını bir türlü bırakmak istemiyorlar.

Bürokraside saygınlığını yitirmiş iktidarın gücünden güç alarak etrafına korku ve nefret salan egosu yüksek partizan zihniyetli memurlar ve ilçe başkanları çoğalmıştır. Bunlar biran önce durdurulmalıdır.

Artık bunu her ilçede,şehirde görmek mümkün. Buda seçmenin epey bir canının sıkar olmuş. Yukarısı ciddi bir revizyon yapmak mecburiyetindedir. Görünen köy kılavuz istemez.

Bizler halkın arasında, halkın sesine kulak veren kişiler olarak bunların biran önce uygulamaya konulmasını istiyoruz.

Derdimiz memleket. Derdimiz yaşanılabilir bir şehir olsun istiyoruz. Sen ben kavgası değil, geçmişin hesaplaşmaları değil, benim başkanım senin başkanın değil. 

Yerel yönetimlerde il, devlet, iş birliği yapılmalıdır. Yoksa o belde bir beş yıl hizmetlerden mahrum kalır. Sizde başkanlıktan mahrum kalırsınız. İşin gerçeği bu. Buna aklı başında hiçbir Belediye Başkanı müsaade etmez umarım. 

Mut Belediye başkanlığına seçilen Sn.Murat Orhan beyi kutlar yeni görevinde başarılar dilerim. Önceki tecrübeleri hizmet noktasında Mut halkına katkı sağlayacaktır.

Büyük şehir yasasına rağmen, beş yıl sorunsuz, kavgasız bir şekilde Mut insanına hizmet eden, onlar için koşturan, gecesini gündüzüne katan değerli insan, samimi, dürüst, partilim, yeğenim Sayın Volkan Şeker’e yeni yaşamında başarılar diliyorum. 

Bu bir hizmet yarışıdır, bir hizmet nöbetidir. Kazananda kaybedende bizim insanımız. Ayrım yapmıyoruz.Bizler hakkımızı helal ediyoruz. “Baki kalan bu kubbede bir hoş seda imiş” 

Saygılarımla.

Bu haber 335 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ANKET

Mut Karacaoğlan Çınaraltı parkı masa ve oturakları düzenlimi
Tüm Anketler

Mut Tarih Kokuyor sahip çıkan yok07 Haziran 2024


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi