Mut Son Dakika
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
logo

MESKİDE BÜYÜK SKANDAL

17 Haziran 2019, 14:39

Her şey bir cinayete kurban giden bir gazino işletmecisinin oturmuş olduğu evin varislerince tahliye edilmesi sonucu ortaya çıkacaktır. 2013 yılının ekim'inden cinayet tarihine kadar skandalın patlak vereceği adreste oturduğu resmi kayıtlarca bilinen H.S, 15 adet su abonesinin bulunduğu ilçemizin en işlek caddelerinden birinde bulunan bina da ikamet ediyordu.

Hikayenin ilginç kısmı, MESKİ skandalına neden olan olay, evin cinayet sonrası tahliyesine karar veren varislerin ardından ortaya çıkacaktır. Evin yeni kiracısının MESKİ’ YE yeni su aboneliği için müracaatı sonrası suyun yaklaşık 4 yıl boyunca abonesiz bir şekilde H.S.'ye kullandırıldığı, göz yumulduğu ortaya çıkmıştır.

MESKİ yetkilileri bu sorumsuzluğu, kamunun zarara uğratılması veya ilgili yetkilinin görevini kötüye kullanması sonucu hakkında soruşturma başlatacağına amiyane tabirle üç maymunları oynayarak görmedik, duymadık, bilemedik tavrı takınarak durumu önce yeni kiracıya fatura etmeye kalkarak aynı gün içerisinde 373 metreküp! (teknik olarak mümkün değil ) su tüketim faturası düzenlenmiş ve alelacele evin su saatini değiştirmişlerdir.

10 yılı aşkındır il dışında ikamet eden ev sahibi konuya müdahil olmuş MESK’i genel müdürlüğüne durumu yazılı bildirmiş, bunun üzerinde MESKİ durumu düzelteceğine daha da ileri taşıyarak ev sahibine tüketicisi olmadığı halde tüketim faturası düzenleyerek aymazlığa imza atmıştır.

Kamu kuruluşlarının işleyiş, denetim ve yaptırım kararları hukuki çerçeve ile belirlenmiş ve uygulama esasları yine yasalarca belirlenmiştir. Yine 16 temmuz 2015 tarihli resmi gazete de yayımlanan “içme suyu temin ve dağıtım sistemlerindeki su kayıplarının kontrol yönetmeliği teknik usuller tebliğinde” ilgili kamu kuruluşunun görev ve yetkileri açık şekilde belirtilmiş ve Abonelik işlemlerinin 30ncu maddesinde tüketicinin ve idarenin aboneliğin oluşturulması konusunda taraflara eşit yükümlülük vermektedir Bu bağlamda ev sahibinin yükümlülüğü söz konusu değildir. Kaldı ki yine aynı yönetmeliğe göre sorumluluk, aboneliği tesis etmek üzere, su kullanımında izinsiz bir tüketim olduğunda da gereken tedbirleri ( cezai müeyyide, sayacın mühürlenmesi, izinsiz tüketimlerde su kullanımına elverişli aletler ve vasıtaların görevlice kullanılamaz hale getirilmesi gibi ) almak üzere idarenindir.

MESKİ genel müdürlüğünden gelen yazı daha büyük skandal içermekte ve ilgili meskenin aboneliğinin olmadığı itiraf/ikrar edildiği halde sorumluluk alınacağına abonesiz şekilde evin sırf kira geliri elde etmek için kiraya verildiği belirtilerek ev sahibini suçlamayı tercih etmiştir. Ev sahibinin evi pekala kiraya verme tasarrufunda bulunacağı unutulmuş ve gaflete imza atılmıştır.

 

Bu haber 12013 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ANKET

BELEDİYE SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİ KAZANIR


Tüm Anketler

Kılıçdaroğlu koltukta oturduğu her gün CHP zarar veriyor29 Eylül 2023


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi