Mut Son Dakika
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
orkestra

FIRTINA ÖNCESİ SESSİZLİK

İbrahim Arı

17 Ocak 2019, 01:47

İbrahim Arı

FIRTINA ÖNCESİ SESSİZLİK


Benim bildiğim kadarı ile Mut’ta dört siyasi partiden; AKP 13, MHP 4, CHP 2 ve İYİ Parti 1 olmak üzere, 20 belediye başkan aday adayı var. 
Şuan hemen hemen hepsi sessizliğe gömüldü ve tık yok… 
Bekliyorlar.
Ancak, az kaldı… 
Çok yakında Mut belediye başkan adayları açıklanacak…

***

Yanılma payı da bırakarak şöyle bir öngörüde bulunmak istiyorum:
Bana, Cumhur ittifakının 17 aday adayı arasından sadece ikisi arasında bir çekişme yaşanıyor gibi geliyor. Öncelikle şunu belirtmemde fayda var: öngörüme göre Mut’ta ittifak adayı MHP’den gösterilecek… 
AKP’nin 13 aday adayı mı?
Onların hevesi şimdilik başka bahara kalmış gözüküyor… 
Çekişenlerden birisinin mevcut Belediye Başkanı Nebi Yılmaz olduğunu diğerinin ise Volkan Şeker olduğunu tahmin ediyorum.
Peki Nebi Yılmaz mı yoksa Volkan Şeker mi, derseniz?
Bence ittifak adayı Nebi Yılmaz olacak…

Böyle tahmin ediyordum ancak yanıldım. Bugün (21.01.2019) MHP genel merkezinden yapılan açıklamada Cumhur İttifakı’nın Mut Belediye Başkan Adayı Volkan Şeker olarak açıklandı. Cumhur İttifakı’nın diğer ortağı AKP’lilerin mevcut Başkan Nebi Yılmaz’a oy vermeyeceği kaygısı ile Volkan Şeker isminde karara varıldığını sanıyorum. 

***

Millet ittifakı Mersin’i ittifak dışında tuttuğu ve her parti kendi adaylarını göstereceği için Muhammet Kayhan’ın İYİ Partiden adaylığı kesin gözüküyor.

Köşe yazımı yazdığım saatlerdeki duruma göre sürprizler yaşanmazsa gidişat bu yöndeydi ancak sürprizler arka arkaya geldi. İlk olarak AKP’den aday adaylığını açıklayan ancak ittifak adayının MHP’den gösterileceğinin belli olmasından sonra İYİ Parti ile görüşmelere başladığı ve aday gösterilmesi için anlaşmaya varıldığı duyulan Murat Orhan olayı… Ardından Muhammet Kayhan’ın hem aday adaylığını geri çekmesi hem de kurucusu başkanı olduğu partisinden istifa etmesi… 

***

CHP’de iki aday adayı yarışıyor ancak gerek CHP İl Başkanlığı’nın gerekse CHP Genel Merkezi’nin seçimini Abdurrahman Günay’dan yana kullanacağını düşünüyorum.

Durum böyle gösteriyordu ancak bir sürpriz de CHP Mut İlçe Örgütü’nden geldi. Öyle anlaşılıyor ki CHP’nin 24 Haziran seçimlerinde Mersin Milletvekili Adayı olan Mehmet Saydam belediye başkanı adaylığı için ikna edilmiş ve önümüzdeki günlerde adaylığının açıklanması bekleniyor.

***

Bu durumda Mut’ta yarışma üç aday arasında geçecek ve en geç 1 Nisan günü ipi hangisinin göğüslediğini hep birlikte göreceğiz…

NE DEMİŞTİ DEMİREL: “Siyasette 24 saat çok uzun bir süredir.”

Mut’ta ibreler CHP’den Mehmet Saydam’a, MHP’den (ittifaktan) Volkan Şeker’e ve İyi Parti‘den Murat Orhan’a dönmüş gözüküyor…

Bu haber 205 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
köşe yazar
BİRİZ,BERABERİZ23 Nisan 2019

HEBRLER MYNET

Mynet Mersin Haberleri

mutsondakika.net
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi