Mut Son Dakika
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

DÜNYA BİR VİRÜSE TESLİM

MEHMET ÜNLÜ

26 Şubat 2020, 19:41

MEHMET ÜNLÜ

DÜNYA BİR VİRÜSE TESLİM

Dünyanın felakete doğru dönüşü gittikçe hızlanmaktadır ve bu gidişatı değiştirecek bir formül de henüz ortaya konulabilmiş değildir. Mazlumların ahı arşı inletmektedir.

Dünyaya meydan okuyan, herkesle rekabete tutuşan Çin, bir virüse teslim olmuştur. Çaresizlik içinde bocalamaktadır. Ne para, ne teknoloji, ne itibar, ne de güç hiçbir işe yaramamaktadır.

İdlib, Libya, Akdeniz, Kıbrıs, deprem, çığ, uçak kazası gibi ciddi ve ağır meselelerle uğraşıyoruz. Bütün bunlar aynı zamanda bir milli güvenlik sorunudur. Millet olarak azim, sabır, cesaret, birlik, dayanışma ve elbirliği ile üstesinden geliyoruz. Hiçbir sorun altında ezileceğimiz kadar telafisiz değildir. Şimdi bunlara bir de Koronavirüs tehdidi eklenmiştir.

Çin’den ortaya çıkan ve yayılan bu hastalık bütün dünyanın gündeminde üst sıralardadır. Şu ana kadar çok şükür bu belanın dışında kaldık. Ancak, İran ve Irak’a kadar geldiği, İtalya’ya, Yunanistan’a, İsrail’e sıçradığı düşünülürse, sorunun ne kadar ciddi, ne kadar yakın olduğu çok daha iyi anlaşılır. ÖNLEYİCİ TEDBİRLER Hükümet en başından itibaren işi sıkı tutuyor.

Hastalık getirme riski bulunanlara karşı son derece isabetli ve ciddi tedbirler alınıyor. Çin’den tahliye edilen Türklere gösterilen hassasiyetin, şimdi İran ve virüsün ortaya çıktığı diğer ülkeler için de aynen uygulanacağı açıklanmıştır. Aynı duyarlılığı bütün ülkeler ellerinden geldiği kadar göstermeye çalışıyor.

Hastalığın Avrupa’da yayılması durumunda tehlike çok daha büyüyecek ve başka boyutlar kazanacaktır. Neresinden bakılırsa bakılsın, tehlike yakınlaşmıştır ve dikkatli olmak, tedbirleri daha da sıkılaştırmak gerekmektedir. Son derece sinsi bir virüs olduğu, hastalığın belli bir aşamadan sonra fark edildiği belirtilmektedir.

Bu durum kontrolü çok daha zorlaştırıyor. Önleyici tedbirler elbette hayati önemdedir. Türkiye zamanında harekete geçmiştir ve hassasiyet yüksektir. Ancak her ihtimal göz önünde bulundurulası gerektiği de ayrı bir gerçektir. Daha şimdiden, korona tüccarlarının ortaya çıktığı, maske ve eldiven gibi koruyucu malzeme fiyatlarının katlandığı ve Eczanelerde bulunmazının zorlaştığı belirtilmektedir.

Bir panik oluşmaması için çok titiz hareket edilmesi ve şimdiden devreye girilmesi gerektiği anlaşılıyor. AŞI VE İLAÇ Neden oldu, nasıl oldu, nerede ortaya çıktı, yılandan mı bulaştı, yarasa çorbası mı asıl sorumlu tartışmaları artık faydasızdır.

Zaten bunları artık konuşan da yok. Ortada bir virüs var ve bütün dünya tehdit altındadır. Çabalar sonuçsuz kalırken, ölenlerin sayısı, yayılma hızı gittikçe artmaktadır. Şimdi yapılması gereken bir taraftan bu belanın yayılmasının önüne geçmek, diğer taraftan bir çare üretmektir. Aşı veya ilaç konusunda şu ana kadar bir gelişme sağlanamamıştır. Medeni dünya ya işin farkında değildir veya medeniyetleri bir virüs karşısında çaresiz kalmıştır.

Medeniyet uzayı fethetmiştir, cebe sığmıştır, ama gelip koronaya toslamıştır. Bütün dünyanın gözleri bir Türk uzmana çevrilmiştir. KKTC Vakıflar İdaresi Genel Müdürlüğü görevini yürüten Prof. Dr. Benter’in çalışmaları ve yaptıkları bir ümit ışığı olmuştur.

Yaptığı açıklamalar ümitleri daha da arttırmıştır. Dileğimiz, bu beklentilerin boşa çıkarılmaması ve en kısa zamanda bütün dünyayı rahatlatacak bir müjdenin verilmesidir. DÜNYANIN DENGELERİ ALT-ÜST OLDU Bundan sonra bu tür salgınların, hastalıkların, olumsuzlukların, hatta felaketlerin daha sık görülebileceği konusunda uzmanlar fikir birliği halindedir.

Dengeleri alt-üst edilmiş, hiçbir kuralın, hiçbir ölçünün olmadığı, insani ve ahlaki değerlerin menfaat karşısında anlamını yitirdiği bir dünyada yaşıyoruz. Küresel ısınmadan tutun beslenme yanlışlarına, kontrolsüz kimyasallardan biyolojik saldırılara kadar insan kaynaklı birçok faktör dünyada dengeleri bozmuş, bu tür riskleri çok arttırmış, tehlikeyi çok daha büyütmüş ve yakınlaştırmıştır. Belirsiz bir geleceğe doğru sürükleniyoruz ve hala farkında değiliz.

Hiç kimse bu tehdit ve tehlikenin dışında kalamayacaktır. Trumpgillerin doymak bilmeyen sömürme güdüleri, Putingillerin karanlık emelleri eninde sonunda dönüp kendilerini vuracaktır. Dünyaya meydan okuyan, herkesle rekabete tutuşan Çin, bir virüse teslim olmuştur. Çaresizlik içinde bocalamaktadır.

Ne para, ne teknoloji, ne itibar, ne de güç hiçbir işe yaramamaktadır. MAZLUMLARIN AHI Bu vesile ile herkesin şapkasını önüne koyup düşünmesi gerekmektedir. Dünyanın felakete doğru dönüşü gittikçe hızlanmaktadır ve bu gidişatı değiştirecek bir formül de henüz ortaya konulabilmiş değildir. Mazlumların ahı arşı inletmektedir.

Yerinden yurdundan edilmiş 70 milyon insan çaresizlik içindedir. Milyonlarca çocuk gece yatağa aç giriyor. Öğrenen robotlar takla atmayı biliyor da, hoşgörü ve hürmetin olmadığı bir dünyayı nereye götüreceklerini kimse getiremiyor.

Manevi değerler, sorumluluk ve duyarlılık gittikçe dibe vurmaktadır. Adaletin dünyası olmayınca, dünyanın adaleti gerçekleşiyor. İlahi adaletin hiç şaşmayacağı ise tamamen unutuluyor. Koronovirüs meselesine bir de buradan bakmak gerekiyor. Orhan Karataş

Bu haber 650 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ANKET

MERSİN BÜYÜKŞEEHİR HİZMETLERİ YETERLİMİ
Tüm Anketler

Vatandaş gizli kalmasını istemiyor22 Temmuz 2020


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi