Mut Son Dakika
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
logo

İSTANBUL DEDİ Kİ

MUHAMMET KAYHAN

24 Haziran 2019, 14:58

MUHAMMET KAYHAN

İSTANBUL DEDİ Kİ

Tartışmaları,itirazları ve olanca curcuna sonucunda gidilen ve yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri nihayete erdi. Tekrar kazanan Ekrem İmamoğlu oldu. Oldu da ne oldu? İşte asıl okumamız gereken de budur bence.

İstanbul seçimlerinde yada İstanbul seçimiyle neler oldu? İstanbul seçimleri millete dayatılan siyaset üzerinden bir toplum mühendisliğine izin vermedi. Algı operasyonları ve korkutma gibi gayri ahlaki siyaset dilini kullananlara bir ders verdi. Makyevelist anlayışın çöküşü olan bu seçim sonucunda millet iradesi tüm baskılara,ithamlara ve ayrıştırmalara baş kaldırmıştır. Hedefe varmak için her yolu mübah gören bir anlayışın iktidarını sallayan bu neticeden herkesin ders çıkarması gerekmektedir.

En başta yargı ve kanunları baskılayarak hak gasbına millet olarak gereken cevap verilmiştir. 250 sayfalık gerekçeli kararını ve seçim iptal nedenini açıklayan YSK, oy çalma işleminden bahsetmezken ve seçim iptal nedenini sandık kurullarının oluşumundaki kendi hatasından olduğunu beyan ederken ,hırsızlık yapıldı naralarıyla algı oluşturanlara millet aklı ile cevap verilmiştir.

İstanbul seçmeni iptal edilen seçim sonuçlarını adaletsizlik ve haksızlık olarak yorumlamıştır. Neredeyse İstanbul seçmeninin yarıdan fazlasını ve öncesinden milletin yarısını hain,illet ,terör sevicisi,darbeci gibi çirkin bir dille yaftalayan en üst perdeden konuşan dilin sahibine millet akıllı olması gerekliliğini hatırlatmıştır.

Millet olarak ayrıştırmayı,suçlamayı,hakaret etmeyi ,aşağılamayı,kibirle siyaset üretmeyi,devletin imkanlarını kendi şahsi malıymış gibi kullanmayı mübah gören anlayışı red etmiştir. Milletin sevgisini kazanan ve alışılmışın dışına çıkarak sevgi diliyle gönüllere giren bir siyaset insanına kibirle adını bile ağızlarına almadan aşağılamaya çalışarak,Sisi benzetmesi yapmak,Pontus göndermeleri yapmak,Yunan destekli gibi ithamlarda bulunmak geri tepmiştir. Sadece seçimi kazanabilme şehvetiyle milletin vicdan dinamikleri ile oynanmaya çalışılmış ve binlerce vatan evladının kanndan sorumlu terörist başından bile medet umularak resmi haber ajansımız olan Anadolu Ajansından mektup paylaşımı yapılmıştır.

Bu densizliğe rest çeken seçmen, Ekrem İmamoğlu’nun bile tahmin edemeyeceği oy farkını ortaya çıkarmıştır. Milletin gönlüne girmek yerine milleti tehdit eden ve korkutarak oy almaya çalışan zihniyet çökmüştür. İllaki her iktidar kendi medyasını oluşturur,besler ve büyütür. Bu süreç kim tarafından yapılırsa yapılsın yanlıştır. Ülkenin haber alma kaynakları yandaş ve yanlı olursa ,milletin haber alma özgürlüğü görünür bir şekilde ve ahlaksızca engellenirse ,yönetenlere tepki de aynı şekilde olmaktadır. Tek başına mücadele eden bir adayın karşısına tüm muktedirler çıkmış ve mağlup olmuşlardır. Devletin ve iktidarın tüm imkanları,kurumları,şahsiyetleri ,hesapları alt üst eden bir insana karşı topyekün saldırıya geçmişlerdir.

Eğer demokrasiye inançları varsa,çok söz ettikleri millet iradesine saygıları varsa tek yapacakları şey bunu kabullenmek olacaktır. Engelleme ,yıldırma ve çalıştırmama seçenekleri kazananı daha da güçlendirecektir. Kazanmak için medet beklenen yer milletin vicdanı olmalıdır. Terör elebaşları kazanma arzusuyla milletin gözünün içine baka baka konuşturulmamalıdır. Bunu iyice öğrendikleri kanaatindeyim. Ekrem İmamoğlu kazandı. Fakat seçimin en önemli kazananı ise umut olmuştur. Hep kazanma şımarıklığı ile yanlış işler yapmaya başlayanlar da kendilerine bir çeki düzen verme fırsatı yakalamışlardır. Hep kaybeden ve siyasetten ümidini kesen kesim de çalışma ve başarma duygusunu öğrenmişlerdir. Nihayetinde İstanbul tüm Türkiye’ye ve siyaset aktörlerine demiştir ki; “Milleti ayrıştırarak birbirimize düşman etmeye çalışanlara fırsat vermedik.

Komşularımızla,arkadaşlarımızla siyasi görüşlerimiz farklı dahi olsa birbirimizi sevmeye ve beraber yaşamaya devam edeceğiz. Terör elebaşından medet umanlar ,umduklarını değil milletin cevabını almışlardır Siyasi tercihlerimizi kullanırken paralı kalemlerin ve yazarların iddialarını değil, kendi gördüklerimizi ve yaşadıklarımızı değerlendirmeye alacağız. Kim birleştirici ve olgun davranırsa,kim oyumuzdan önce gönlümüzü kazanırsa ve her kim nefret dilinden uzak ,sevgiyle yaklaşırsa kucağımızı ve gönlümüzü ona açacağız. Kibirle ve öfkeyle milletin fertlerini tahkir edenlere,aşağılayanlara ve tehdit edenlere geçit vermeyeceğiz.

” Bu gün bile seçim sonuçlanmış olmasına rağmen hala aynı hatalarla devam edenleri görüyoruz. Millete yapmış oldukları tercihten dolayı hakaret edenler kendi sonlarını hazırladıklarının farkında değiller. Kendileri bilirler. Milli irade Türk siyasetine yeni bir dil ve yeni bir anlayış kazandıracaktır. Temiz siyaset için ,temiz bir dil bu seçimlerden en büyük kazancımız olacaktır.

MUHAMMET KAYHAN

Bu haber 3611 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ANKET

ÜLKENİN YENİ BİR İKTİDARA İHTİYACI VARMI
Tüm Anketler

CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ VE DOĞRU BİLİNEN YANILGILAR03 Şubat 2023


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi