Mut Son Dakika
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
logo

MUT ZEYTİN ÜRETİCİSİ NASIL PARA KAZANIR

MUSTAFA ÖZAY

03 Ekim 2020, 10:18

MUSTAFA ÖZAY

SON YAZIM VE KESİN ÇÖZÜM.

(yazı biraz uzun lütfen tam okumadan ve anlamadan beğeni veya yorum yapmayınız.zeytin üreticisi olmayanın okumasına gerek yok)

Daha öncede yazmış olduğum gibi zeytin,elma armut,kaysı gibi direk ağaçtan kopartılıp yiyecek bir ürün değildir.tütün,çay,şekerpancarı gibi sanayiden geçmesi gerekir.ya tatlandırılacak ya da yağ yapılacak ondan sonra yenecek bir ürün. önce şu çelişkinin bir tartışılması lazım.kaysı hasat edilir, en geç bir hafta on gün içinde tüketiciye ulaşır.tüketici peşin alır. en kötü ihtimal kart çektirir. ne yazık ki,tüketicinin peşin parayla almış olduğu ürünün parası üreticiye 6 ay 9 ay sonra dönüyor.zeytinde ise tam tersi durum var. Üreticiden peşin alınıyor tüccar veya sanayici bunu uzu süre tatlandırıyor ve sonra da vadeli çekle satıyor, peşin aldığı ürünün parasını 9 ay sonra peyder peyh toparlıyor.zaten zeytinde yeni tüccarlar, sanayiciler çoğalmamasının yegane sebebi budur.Aslında tabiatın kanununa göre kaysının peşin, zeytinin vadeli alınması gerekiyor . Hal böyle olunca kimse zeytin tesisi açmaya cesaret edeniyor.Her parası olan zeytin işletmeciliği yapamıyor. Hiçbir zengin peşin para veripte 9 ay beklemez.bu işi yapanlarda işi tekelinde bulundurmaya devam ederler. Bu nasıl kırılır.aklın yolu birdir.

1- Bugün Mut'ta (nasıl sayılıyorsa) 15 milyon kök zeytin ağacı olduğu söyleniyor.5 metre aralıklarla ucuna sıraladığımızda dünyanın eksenini yani ekvatoru neredeyse iki defa dolanacak zeytin ağacına sahibiz.Mutun dışında en çok zeytin ağacı olan yer Akhisardır.1923 yılında İzmir iktisat kongresine alınan kararın ikisi şöyledir,özel müteşşebüsler destenlenerek küçük işletmeler kurmaları sağlanmalıdır, hammaddenin çok olduğu yerlere o ürünün sanayisi kurulmalıdır kararları alınmıştır.sonuçtada yapılmıştır.örneğin Adanada pamuk çoksa kumaş fabrikası,Adıyamanda tütün çoksa sigara fabrikası gibi.... o zaman1923 yılında olduğu gibi 100 yıl sonra Mut iktisat kongresi yapılmalı. Akhisar zeytinde birinci onlarca zeytin işleme tesisleri var.Mut ikinci hani varmı? var ama çok küçük ve çok az.(Atsanlar.patır, eler,gürdal vs.) Bu tür tesislerin çoğalması gerekiyor. Ama en önemlisi herkes kendi çapında zeytin tatlandırıp satması gerekiyor.Tahmini bu yıl 200.000 ton zeytin rekoltesi olur.bu rekolte, kalibre yönünden, tahmini 10.000 ton 11 numara 40.000 ton 12 numara 80.000 ton 13 numara, 40.000 ton 14 numara, 30.000 tonda 15 ve 16 olabilir.Mut'ta 15.000 hane zeytin üretimi yapmaktadır. 15.000 ton yağ üretimi yapılmaktadır.hak mak çıkıktan sonra her hane ortalama yıllık yiyeceğiyağın 8-9 katı yağ sıktımaktadırlar.nereye gidiyor bu yağlar? yeni sezon gelince kimsenin elinde yağ kalmıyor.Herkesin özelde bir çok yağ müşterisi var.peki bu yağı alan müşteri zeytin yemezler mi? yerler.yağı senden alırlar zeytini marketten cünkü sende zeytin yok..sorun burda.çözümü:

2- Büyükşehir Belediyesi Muta bir iylik yapacaksa, çok değil, Mut merkez,Yapıntı, Diştaş, Hocantı,Göksu,Hacıilyaslı, Evren, Köselerli,Hacınuhlu ve Kurtsuyu köylerine birer elek ve kırma makinası alıvermelidir.Merkezi ziraat odasına köyleri muhtarlara teslim etmelidir.Muhtarlık bunu köy meydanına müsait bir yere kurup,başınada işçinin yevmiyesi çıkacak kadar cüzi bir ücret koyup gelen zeytinleri eleyip kırıvermelidir.hatta eleyen kişi bidon ve tuzda satmalıdır.her hane enaz yüzer 5 likpet zeytin kırmalı ve tatlandırmalıdır.

3- Ziraat odası özellikle sıvı taşıyan bir kargo şirketiyle genel merkez bazında sıkı ve güçlü bir anlaşma yapmalı. (%70 e varan indirim yapabiliyorlar.örneğin 40 tlye giden bir teneke yağ12 tl ye gidebiliyor) kapsam zeytin ve zeytin ürünleri olacak.(değilse i iş amacını aşar.tamirci parça lastikçi lastik getirttmeye başlar.) Çağımız internet çağı evinizde otururken eşiniz, kızınız peynir ekmek gibi satar.(erkekler bu konuda başarısız kalıyorlar).amatörce o yıl 100 pet satıldığında gelecekyıl 500 yüz pet yapılmaya başlanır.her evin altında bir tesis olur.

4- Ziraat odası özellikle sıvı taşıyan bir kargo şirketiyle genel merkez bazında sıkı ve güçlü bir anlaşma yapmalı. (%70 e varan indirim yapabiliyorlar.örneğin 40 tlye giden bir teneke yağ12 tl ye gidebiliyor) kapsam zeytin ve zeytin ürünleri olacak.(değilse i iş amacını aşar.tamirci parça lastikçi lastik getirttmeye başlar.) Çağımız internet çağı evinizde otururken eşiniz, kızınız peynir ekmek gibi satar.(erkekler bu konuda başarısız kalıyorlar).amatörce o yıl 100 pet satıldığında gelecek yıl 500 yüz pet yapılmaya başlanır.her evin altında bir tesis olur.ha değerli bir diploma . senelik 850 pet zeytin tatlandırıp sattığınızda 12 aylık asgari ücret ve sigortanızı yatırabiliyorsunuz.. 3 ton 13 numara zeytine tekaül eder.

5- Ziraat odası bir Mut merkeze birde Burunköye zeytin ve ürünleri, doğal Mut ürünleri tanzim satış yeri açmalı.Mutun zeytinini ve zeytinyağını karaman yolu çeker bitirir.

6-Mersin, Tarsus, Adana tarafından gelen pazarcı dediğimiz tüccarlara sahip çıkmalıyız.Hatta bir kolda Karaman, Ereğli,Niğde tarafından gelmeleri için ziraat odasının bir çalışma yapması gerekmektedir

7-Üreticiler kendilerine yağın kilosu kaç tl diye sorulduğunda soranın ilk alacağı cevap,yağ bir sıvı maddedir, sıvı kilo ile değil litre ile satılır. olmalıdır. sen bir petrole varıpta bana 3 kg benzin ver veya 5 kg mazot ver diyeni duydun mu? marketlerde yağlarda 1 lt.5 lt diye yazar.kg yazmaz. ortalama 1kg yağ 850- 900 arası litre gelir.10 kg yağda 1-.1.5litre karınız olur litre bazında.buna önce üreticiyi, sonra tüketiciyi alıştırmalıyız.

8- Bu kötü piyasaya nedense büyük zeytin üreticileri hiç kafa yormuyorlar.halbuki azdan az, çoktan çok gider.

10-- Yağ için bu sene yağfabrikası epeyce çoğaldı hakın 15/1 e düşme olasılığını yüksek görüyorum.

Sonuç olarak 200.000 ton zeytin düşünürsek ,bunun 60-70 bin tonu yağa gidiyor.30-40 bin tonu kendi yerel imkanlarımızla gerek yeşil gerek siyah tatlandırıp satarsak,firmalara üretimin %50 si kalıyor.11 ve 12 numarayı yağ çıkartırsak 13 numaranın büyükçoğunluğunu kendimiz tatlandırıp satarsak.geriye kalan 14-15 ve 16 numaraya beklediğimiz parayı işte o zaman verirler. şuan 5 lik petler 40 tlye satılıyor.Herkese kazasız belasız bol kazançlı bir sezon dilerim.

Bu haber 5509 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ANKET

BELEDİYE SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİ KAZANIR


Tüm Anketler

Merak Akşener İYİ partiyi bitirmeye devam ediyor04 Aralık 2023


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi