Mut Son Dakika
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
logo

Türkçede fark ettirmeden Arapcaya dönüyor

ÖZGÜRCE YAZARIM

30 Ekim 2020, 07:57

ÖZGÜRCE YAZARIM

Atatürk’ün kutlanması için bizlere emanet edilen Bayramlarımız yavaş yavaş unutturulmaya çalışılıyor ve bu başarıda gerçekleşiyor.

29 Ekim Bayramı kutlamasında en güzel tarafı çelenk konması diyeceğim oda bitmiş.

Eskiler gözümün önüne geldiği zaman dolukuyorum. Çelenk koyma günü tüm kurum ve kuruluşlar çelenklerini kor, Bayram ve Cumhuriyeti Kurucumuz, bu ülkeyi düşmanlardan kurtarmak için önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’e karşı saygılarını sevgilerini gösterirlerdi. Anıt önü çelenklerle süslenir güzel bir oluşum meydana gelirdi.

Ne oldu da Kurum ve Kuruluşların çelenk koymaları yasaklandı hala çözemedim. Bayramlarımızda öğrencilerimizle beraber stada gidilir gelen vatandaşlarla beraber coşkulu bir kutlama yapılırdı. Ne oldu da buda eskisi gibi yapılmaz oldu kimler rahatsız oldu bir türlü bunu da anlayamadım.

Benim anladığım bir şey var Atatürk bu memlekete ne yaptıysa unutturmak için hepsine birer kısıtlama getiriliyor. Kısıtlamalar ilerleyen günlerde daha da kısıtlanıp unutturulmaya çalışılıyor.

İşte örneğinden bir tanesi

“NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE”

Okullarda okunan bu andımızı bile yasakladılar. “Ne Mutlu Türküm Diyene” cümlesi bazılarını rahatsız ediyormuş. Utanıyorum. Bu ülke Türkiye Cumhuriyeti. Laik bir ülke. Din ve Devlet işlerini bir birinden ayırt eden karıştırmayan bir ülke. Ben Ne Mutlu Türküm Diyene cümlesini söylerken gurur duyuyorum gurur duymayanlara da üzülüyorum.

Bazı yetkililer çıkıyor Bayramlarımızda “Banisi” cümlesiyle başlıyor. Banisi Arapça bir kelime ve Türkçe anlamı Kurucu, Yapan, Yaptırıcı, Bina eden anlamında bir kelime bunu Türkçe olarak Kurucu Atatürk diyemezmiydik.

Yine “Hazurun” diyerek sözüne devam ediyor. Buda yine Arapça bir kelime Türkçe anlamı “bir toplantıya katılanlar, bir yerde o anda bulunanlar” anlamında. Diyemezmisin Türkçe olarak, sayın Başkanım, Savcım, Müdürlerim vs. illaki Türkiye’de Arapça kelimelerle hitap etmek zorundamısınız. Diyorum ya üzülmemek elde değil. Senin Arabın Türkçe dili kullanmadığı gibi Amerikan asalığını yapmakta olup biz Türkiye Cumhuriyetini bile desteklemezler.

29 Ekim kutlaması Mut ilçe şehir stadında yapıldı. Belediyenin Hoparlöründen dahi yapılacağı ilan verilmiyor. Mut halkı bilmiyor. Bundan dolayı da vatandaş katılamıyor çünkü bilmiyor. Neden diye sormayın her şey ortada artık unutturmak için ne gerekiyorsa yapılıyor.

Mahana hemen hazır. Neymiş Korona-19 virüsten dolayı vatandaşa haber verilmesi olmazmış. Peki soruyorum oraya gelenlere bu hastalık bulaşmıyormu. Sizler ayrı bir dünyanın vatandaşımısınız. Geç onları kandırılmaktan bıktık. Bıkmayada devam edeceğiz. Şunu herkes bilsin ki her gidişatın bir sonu vardır.

Allahıma şükürler olsun Elhamdülillah müslümanın. Allahıma inancım sonsuz ama din ile devlet yönetimini, bayramlarımızı karıştırmayı sevmem. Ne yaparsanız yapın Mustafa Kemal Atatürk ve yaptıklarını kimse bize unutturamaz.      

 

 

 

 

Bu haber 1356 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ANKET

BELEDİYE BAŞKANI'NIN KİM OLMASINI İSTERSİNİZTüm Anketler

Görünen köy kılavuz istemez dedim ya02 Mart 2024


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi