Mut Son Dakika
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

MUT’UN ÜRÜNLERİ NEDEN TANITILMIYOR

HASAN ÇETİN

20 Aralık 2022, 00:25

HASAN ÇETİN

Evet, ben söylemekten bıktım onlar Mut ilçesine sahip olmaktan hizmet vermekten bıkmadılar.

Öyle bir ilçeye sahibiz ki Erik, Kayısı, Zeytin, Zeytinyağı, İncir, Nar, Elma vs. gibi nerdeyse 12 ayın 10 ayında ürünleri olan bir ilçedeyiz.

Sofralık Kayısıda Türkiye’de yüzde 90’nın karşılayan bir ilçeyiz. Zeytin’de ise Yüzde 20’lere ulaştık. Her yılda artmakta.

Peki, buradan soruyorum yetkililere Sofralık Kayısı da Türkiye’nin yüzde 90’nını karşılayan bir ilçe olarak tanıtımı tam olarak yapılıyor mu? Zeytin ve Zeytinyağı’nın tam olarak tanıtımı yapılıyor mu. Maalesef yapılmıyor. Bu konuda yetkililere kızıyorum ve resmen göreve davet ediyorum.

Kurutmalık Kayısı’da Malatya deyince her televizyon kanallarında reklamıyla tanıtımıyla ürünlerini güzel bir şekilde tanıtıyorlar. İşte Kayısı denince Malatya lafı da bundan dolayı oluyor.

Her yıl bir Kayısı festivali yapıyoruz. Zeytin sempozyumunda ilçede bir tek Canan Karatay çağrıldı ve reklamını en güzel şekilde yaptı. Başka ne yapıldı ondan sonra hiç. Getirilen sanatçılar fos birde bunun yanına siyasi sanatçılar eklenince tam fos. 

Kardeşim bu ülkede ajanslar var. Tv. Kanalları var. Gazeteler var. Neden bunların hepsi ısrarla davet edilmiyor. Sahneye çıktığı zaman ses getirecek sanatçılar neden davet edilip konser verdirilmiyor. İşte bunu bir tek Başkanlık döneminde Murat Orhan yaptı. Sağ olsun Hadise’sine varıncaya kadar getirdi.

Peki diğerleri ise siyasi sanatçıları getirip onlarla Kayısı Festivalini yaptılar. Hiç yapmasalar ondan iyiydi.

Gelelim ikinci konuya, Kayısı festivalinde o Karacaoğlan Çınaraltı Parkı Kayısıyla süslenmesi ve terekler kayısıyla dolması lazım. Dışarıdan gelenler Kayısıları görünce ya demek burası kayısı cenneti demesi lazım.

Peki, biz napıyoruz mısır pazarı yapıyoruz. Kardeşim onlara yer var parkın alt tarafına yani otogarın yan tarafındaki yere yer göster orada satsınlar. Ha bir de ben güreşe karşı değilim öncelikle güreş sporu bizim ata sporumuz. Yalnız gelin bu sporu kapalu spor salonunda yapalım. Amaç kayısı festivaliyse üçgün boyunca o alan kayısı tezgahlarında kayısı çeşitlerimizle dolup taşması lazım. Ah ah bunu yıllardır anlatamadı gitti.

Kayısıyı sadece bereket olsun diye havuza kayısı dökmede görüyoruz. Yetkililer artık buna dikkat etsin.

İşte örneği Mersin'de narenciye festivali yapılıyor. Festivalde koskocaman narenciyeden yapılan bir eser görürüsünüz bizde ise mısır tarlası yapmayın ya bu milleti kandırmayın. Çağırın TV kanallarını, çağırın gazeteleri gerekirse masraflarını çekin Festival boyunca reklamımız yapılsın. İlçedeki az sayıda bulunan ajans muhabirleriyle yetmiyor be yetkililer bunu kulağınıza küpe olsun.

Bu ilçenin ürünlerini tanıtmak için buradan yine soruyorum, Oda Başkanları, Dernekler, Kooperatifler ne yapıyorlar bir anda kükreyip bir anda sönüp gidiyorlar bumu bunların yaptığı görev geç onları koltuk sevdalıları haline gelmişler.

Bir daha ki seçimi kazanabilmek için kimseye ağızlarını bile açmıyorlar. Her esnaf kendi başına zam yapıyor seslenen yok sorsan serbest piyasaymış. Yerim senin serbest piyasanı geç onları kimi kandırıyorsunuz ya.

Pazara gidiyorum her hafta ürünlerin üzerine 5 lira 10 lira kendi başlarına zam koyuyorlar. Sesini çıkaran bir tek oda ve esnaf odaları yok. Oh koltuk sevdalıları kalkın o koltuk dan esnafın zamlarını bir kontrol edin belki sözünüz geçmez ama en azından ne olduğunuzu görsünler. Tabi yaparsanız seçim günü oy alamayız diye korkuyorsunuz ama vatandaşı zamla ezdiriyorsunuz.

Yetkimiz yok demeyin Ege bölgesinde Odalar, Dernekler, Kooperatifler bir araya geliyor zeytin, Zeytinyağı ve işçilerin yövmiyesini belirleyip birde taban fiyat koyuyorlar. Uymayanları cezalandırıyorlar. Bizim burada ise birkaç alım yapanların eline vermişsiniz fırsatı fiyatları onlar belirliyor. Oh be bizde ise koltuk sevdalıları koltuk dan kalkıp hizmet bile vermiyorlar. Kısacası korkaksınız bana lafla bir şey anlatmayın icraat yapın.

Ziraat Oda Başkanı bir haberimde artık ürünlerimize buradan sesleniyorum büyüklerimize taban fiyat istiyoruz dedi. Başka kim dedi hepiniz sustunuz destek bile vermediniz.

Artık yeter bu ilçenin ürünlerini tanıtın. TV kanallarına verin parayı reklamlarını yaptırın. Tanıtımlar böyle olur. Koltuk da oturmakla değil.  

Benden söylemesi.

Bu haber 212 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ANKET

Mut Karacaoğlan Çınaraltı parkı masa ve oturakları düzenlimi
Tüm Anketler

Mut Devlet Hastanesi Kurallara Neden Uymuyor16 Temmuz 2024


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi