Mut Son Dakika
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

HABUR OSLO MEGRİ MEGRİ...

ÖZAY DÜZEL

09 Nisan 2023, 20:47

ÖZAY DÜZEL

Papağan yutmuş gibi, Habur, Oslo, Megri gibi tamamı ezberletilmiş tuhaf ve gülünç iddiaları ardı ardına sıralayıp, "Zamanında siz de bunlarla beraberdiniz" derler. Güya bu sözler üzerinden kendilerini aklamaya çalışıyorlar. Birine "Habur neydi birader?" diye sorun. Altı oktan girip, patlıcan ve biberden çıktığına ama Habur'da olduğuna dair tek kelime ne etmediğine şahit olacaksanız.

Çünkü onlara, "Siz bizi eleştirenlere Habur, Oslo, Megri diye cevap verin, gerisine karışmayın" demişler. Habur dedikleri şey nedir biliyor musunuz? Çözüm Süreci'nin başladığı dönemde Abdullah Öcalan'ın çağrısı üzerine Kandil ve Mahmur Kampı'ndan gelen 34 terörist teslim olmak üzere Habur Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye giriş yaptı. Herhangi bir silahlı eyleme katılmadıkları tespit edilen bu teröristler düzenlenen "etkin pişmanlık" hükümlerinden yararlanacaktı. Ancak teslim olmaya gelen PKK'lılar, barış görüşmelerini baltalamak için Habur Sınır Kapısı'ndan geçerken PKK kıyafetleriyle geldi. Bu girişim üzerine Türkiye Cumhuriyeti Devleti, teslim olma sürecini askıya aldığını açıkladı.

Sınırdan giriş yapan teröristlerin bazıları da daha sonra tutuklanıp hapse atıldı. Ve enteresandır ki teslim olmaya gelen bu teröristlerin avukatlığını son dönemlerde PKK'lı cenazelerinde gözyaşı döken CHP'li Sezgin Tanrıkulu yapıyordu.

Peki Oslo nedir? PKK silah bıraksın diye, barış bu topraklarda yeniden hâkim olsun diye yapılan görüşmelerden ibarettir Oslo görüşmesi. O görüşmede Millî İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Fidan, "Biz barış görüşmeleri yaparken sizin silah depoladığınızı, mühimmat sevkiyatı yaptığınızı biliyoruz. Silahı bırakın, meşru araçlarla siyaset yapın, daha çok kabul görürsünüz” demişti. Ancak bu görüşme FETÖ tarafından sızdırılmış ve barış görüşmelerine büyük bir darbe indirilmişti.

Peki Megri dedikleri şey nedir, onu da anlatayım. Barış umutlarının iyiden iyiye filizlendiği dönemde Diyarbakır'da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da katıldığı bir program düzenlenmişti. Barışı destekleyen ve terörü lanetleyen Mesut Barzani başta olmak üzere pek çok önemli isim bu etkinliğe katılmıştı. Ve bu etkinlikte, terör örgütü PKK'nın ölüm listesinde yer alan Şiwan Perver ile İbrahim Tatlıses birlikte sahne alıp, "Megri, megri daye Megri", yani "Ağlama, ağlama anne, ağlama❞ şarkısını seslendirmişti.

Ancak PKK daha sonra, gerek 6-8 Ekim olaylarıyla gerek hendek terörüyle ve gerek terör devleti kurma girişimleriyle süreci baltalamış, Türkiye Cumhuriyeti Devleti de "Madem öyle, gel böyle" diyerek bölgedeki yaklaşık 7 bin teröristi tek tek avlayıp toprağın altına gömmüştü...

Mesele bundan ibaret! de bunlarla beraberdiniz" diyerek HDP ve PKK Şimdi meseleyi buradan alıp, "Bir zamanlar siz ile ittifakı meşru göstermeye çalışıyorlar. Yahu bunları eşeğe anlatsan anlar be kardeşim. Siz nasıl ve niye anlamıyorsunuz, hayret ediyorum! Bak, tane tane anlatıyorum. AK Parti "Tamam biz terörden vazgeçeceğiz" diyenlerle barış görüşmeleri yaptı. Siz ise "Biz bu ülkeyi böleceğiz" diyenlerle diyenlerle ittifak yapıyorsunuz.

AK Parti, "Biz sırtımızı PKK'ya dayadık" diyenleri alıp hapse attı. Siz ise onları yeniden Meclis'e sokmak için iş birliği yaptınız. AK Parti 22 yıllık iktidarı döneminde HDP ile herhangi bir il veya ilçede seçim ittifakı yapmadı. "Biz HDP'nin adayını desteklemek için şu il veya ilçeden aday göstermiyoruz" demedi.

HDP de, "Biz Kürdistan'da kazanacağız, Batı'da ise CHP'ye veya Millet İttifakı'na kaybettireceğiz" gibi bir açıklamaya imza atmadı. HDP barajı aştı diye pilav dağıtan, kutlama ayinleri düzenleyip, "Birlikte iyi salladık" diyenler AK Partililer değildi. AK Parti Kürt seçmenle, siz ise terör örgütünün bizzat kendisiyle ittifak yapıyorsunuz.

AK Parti "barış" diyenlerle bir arada oldu, siz ise "terör" diyenlerle bir aradasınız. AK Parti, "HDP'ye değil, bize oy verin" diyerek barış vaadinde bulundu. Siz ise, "Birlikte iş yapalım, ülkeyi beraber yönetelim" diyerek millete terör vaadinde bulunuyorsunuz.

AK Parti'nin listelerinde bir tek teröriste rastlayamazsınız ama sizin listenizde 300 küsur terörist olduğu belgeleriyle ortaya konuldu. "AK Parti vakti zamanında bunlarla beraberdi❞ mi diyorsun? E, AK Parti bunlarla beraber olmanın bir hata olduğunu anladı ve hepsini toprağın altına gömdü ve hatasını düzeltti diyelim. İyi de birader? Şimdi sen niye bunlarla berabersin?

Hem bunlarla bir arada olanları eleştiriyor, hem de bunlarla iş tutuyorsun, ne iş? Madem çok şerefli ve madem çok vatanseversin. Şimdi bunlarla beraber olanları cezalandırsana...

Ha, ama pardon ya! Siz, "Tayyip gitsin de PKK bile gelse önemli değil" diyenlerdendiniz değil mi?

Bu haber 298 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ANKET

Mut Karacaoğlan Çınaraltı parkı masa ve oturakları düzenlimi
Tüm Anketler

Mut Devlet Hastanesi Kurallara Neden Uymuyor16 Temmuz 2024


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi