Mut Son Dakika
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
logo

OLAN YİNE BİZİM MUT KAYISISI’NA OLDU

İBRAHİM ARI

30 Nisan 2024, 15:01

İBRAHİM ARI

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 4. Olağanüstü Büyük Kongresi‘nde Genel Merkez, Merkez Karar Yürütme Kurulu’na (MKYK) seçilen hemşerimiz Mustafa Sever, Mersin’in diğer ilçeleri bir yana Mut belediyesini kazanmak için gerçekten çok emek verdi.

Seçimlere giren sanki kendisiymiş gibi köy köy, mahalle mahalle dolaştı. Çalınmadık kapı bırakmadı desem yeridir. Açılışlara katıldı, küçük mitingler düzenledi, toplantılar yaptı, devlet yönetimini de arkasına alarak birçok vaatler sıraladı, güvenceler verdi.

Cumhur İttifakı adayı Volkan Şeker’in belediyeyi ikinci dönem tekrar kazanabilmesi için çok uğraştı. Mut’un kanayan ya da kabuk bağlayan yaralarına parmak bastı. Ancak yeterli gelmedi, “ben kefilim” dese de Mutluları inandıramadı.

Mut halkı verilen vaatleri sorguladı. Seçim zamanı verilen vaatlere karnı toktu; hele hele beş yıl boyunca belediyeyi Cumhur İttifakı yönetmişken…

Ama Mustafa Sever’e üreticisinden esnafına, kısaca tüm Mut halkına dokunacak önemli bir stratejik plan gerekiyordu.

Ekonomi tüm ülkede can yakıyor ve bundan herkes nasibini alıyordu. Mut’un en büyük geçim kaynağı neydi; erik, kayısı ve zeytindi. Her yıl hasat zamanı Mut ürünlerinin başına gelenler herkesin malumuydu.

Hemen bir strateji belirlemek ve buna uygun bir planı devreye sokmak gerekiyordu. Seçimleri kazanmak için buna ihtiyaç vardı. Plana; bakanlık, valilik, kaymakamlık ve diğer paydaşlarla başlanabilirdi. Önce toplantının adı belirlendi; “Mut’tan Sofralık Taze Kaysı İhracat Hamlemiz ve Stratejisi.” Bol reklamla bu strateji tutabilirdi.

İhracat öncelikliydi. İhracattan verim alınırsa ihracatçı, komisyoncu ve üretici üçgeninde “kazan-kazan” yaklaşımıyla herkes kazanabilirdi.

İlk ses Anamur Gazetesi’nden geldi: “Sever’den Mut’a büyük müjde.” Mut’ta ise tık yoktu. Mutlular tedbirli yaklaşıyordu.

İhracatçı, komisyoncu ve üreticiyi işin ciddiyetine ikna etmek gerekiyordu. Bunun için kaymakamlık, ilçe tarım ve odalar nezdinde kayısı paydaşlarıyla hal’in sorunları konuşuldu, sezona hazırlık tedbirleri alındı. Alınan tedbirler daha çok üreticileri kapsıyordu. Üretici kendisini yalnız bırakılmış hissetti.

Özetle: Üreticinin kendisini güvende hissedebilmesi için düzenlenmesi gereken, başta kayısı fiyatları olmak üzere komisyoncudan hal’e kadar birçok sorun vardı. (Şunu söyleyeyim: Bu strateji, üretici öncelikli başlasaydı tutabilirdi.) *

Mustafa Sever’in bir taşta iki kuş vurma planı suya düştü (İlahi adalet mi desek?). Cumhur İttifakı Mersin’de ağır bir yenilgi aldı (AKP Genel Merkezi, Mustafa Sever’in performansını ve seçim sonuçlarını nasıl değerlendirir o da ayrı bir konu). Seçim kaybedildi ancak duyurusu yapılan toplantı iptal edilemezdi.

Final toplantısı olarak, 19 Nisan’da yapılacak Mustafa Sever, Ticaret Bakan Yardımcısı Volkan Ağar’la birlikte Mut’ta Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (AKİB) tarafından organize edilen “Taze Kayısı Üretim ve İhracatını Değerlendirme Toplantısı”nın duyurusu yapıldı.

Düşünün hal’den sorumlu Mersin Büyükşehir işin içinde yok, Mut’un şehri emini seçilen Murat Orhan yok. Cumhur İttifakı kendi çalıp kendisi oynadı desek yeridir. Hatta ben telefonla üretici Hasan emmimi arayıp bu toplantıdan ne çıkar diye sordum, “show yeğenim show” demişti.

Neyse… Seçim öncesiydi, toplantının duyurusu öyle bir yapıldı ki, beklentileri yükseltti. Mustafa Sever’in deyimiyle; Akıl teri alın terine karışacaktı.

Karışamadı…

Ziraat Odası Salonu’nda düzenlenen toplantıya; Ticaret Bakan Yardımcısı Ö. Volkan Ağar, Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, İlçe Kaymakamı İhsan Ayrancı, Belediye Başkanı Murat Orhan, İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ, Akdeniz İhracatçılar Birliği (AKIB) Yaş Sebze ve Meyve İhracatçıları Birliği (YMS) Yönetim Kurulu Başkanı Ferhat Gürüz, Ak Parti MKYK Üyesi Mustafa Sever, Mut Ziraat Odası Başkanı Muharrem Yılmaz, Mut Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şahin Sezer, daire amirleri, üreticiler, tüccarlar ve yurttaşlar katıldı. Salon tıklım tıklım doluydu, dışarı bile taştı.

Konuşmalar yapıldı, Mut Kayısısı’na övgüler düzüldü, soru cevap derken toplantı beklentileri karşılayamadı ve fiyaskoyla sonuçlandı.

Kimisi iyimserliğini korudu ve “bu da bir gelişmedir” diye değerlendirdi, kimisi hayal kırıklığı yaşadı.

Mut halkı sonuç odaklıdır, sonuca bakar.*

Sonuç ne mi?

Kayısı fiyatları daha başlamadan dip yaptı ve akıl teri alın terine karışamadı.

Yani olan yine bizim Mut Kayısısı’na oldu…

Bu haber 77 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ANKET

Mut Karacaoğlan Çınaraltı parkı masa ve oturakları düzenlimi
Tüm Anketler

Mut Tarih Kokuyor sahip çıkan yok07 Haziran 2024


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi